تکنولوژی تشخیص چهره

تکنولوژی تشخیص چهره

تکنولوژی تشخیص چهره یکی از سریعترین تکنولوژی های بیومتریک با حداقل مزاحمت برای کاربر می باشد که در انواع سیستمهای اتوماسیون از قبیل اتوماسيون باشگاهي ، اتوماسيون شهر بازي ، حضور و غياب ، تايمکس ، اثرانگشتي ، تشخيص چهره ، ورود و خروج پرسنل ، دستگاه تايمکس ، دستگاه تردد پرسنل ، حضور غياب تحت وب ، دستگاه تشخيص چهره ، نرم افزار حقوق و دستمزد ، ساعت حضورغياب ، سيستم جامع اعتباري ، سيستم حضور غياب ، سيستمهاي حضور و غياب ، حضوروغياب اثرانگشتي ، قفل هاي ديجيتالي ، درب بازکن هاي کارتي ، قفل هاي هتل ، قفل هاي برقي ، سيستم کنترل دسترسي ، قفل باشگاه ، قفل هاي آپارتمان ، کنترل دسترسي ، گیت ، کنترل تردد ، در باز کن کارتی و . . . مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر خلاف تکنولوژی اثر انگشت یا تشخیص عنبیه که کاربر مجبور به قرار دادن انگشت خود در یک ریدر و یا قراردادن موقعیت ثابت تصویری از چهره چشم خود در مقابل یک اسکنر است سیستم های تشخیص چهره کاربر را بعنوان منطقه ای تعریف شده بدون تاخیر میگیرد بطوریکه کاربر آنرا احساس نمی کند. در این سیستم تصویر فرد از طریق یک دوربین دیجیتال گرفته شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرد.این سیستم ساختار کلی صورت از جمله فاصله بین چشم ها ، بینی و دهان و لبه های فک را اندازه گیری می نماید و این اندازه گیری ها برای مقایسه در یک پایگاه داده ذخیره می گردد.

نحوه عملکرد تکنولوژی تشخیص چهره

چهره هر فرد به دلیل پستی و بلندی اندازه های مختلف منحصر به فرد می باشد. در صورت هر انسان حدود ۸۰ گره وجود دارد. برخی از این ویژگی ها که توسط فناوری تشخیص چهره اندازه گیری می شود عبارت اند از : چشم ها ، عرض بینی، عمق کاسه چشم ، شکل استخوانهای گونه و طول خط فک و ……

چهار مرحله در سیستم عملکرد تشخیص چهره طی می شود:

  1. گرفتن عکس : نمونه فیزیکی و یا رفتاری است که توسط سیستم در طول ثبت نام گرفته میشود.
  2. استخراج : اطلاعات منحصر به فرد از نمونه استخراج شده و الگو ایجاد شده است.
  3. مقایسه : یک الگو ذخیره شده با یک نمونه جدید مورد مقایسه قرار میگیرد.
  4. تطبیق : سیستم در مورد تطبیق نمونه استخراج شده با نمونه جدید تصمیم گیری میکند.

هنگامیکه صورت کاربر در فاصله حدود ۲ متری حوزه دستگاه تشخیص چهره قرار میگیرد سیستم شروع به شناسایی صورت کرده و پس از گرفتن عکس آنرا با اطلاعات موجود مورد مقایسه قرار داده و سپس عکس مورد نظر را با عکس موجود در پایگاه داده مقایسه می نماید، این مرحله کمتر از ۵ ثانیه انجام میگردد.

الگوریتم تشخیص چهره به دو روش اصلی :

۱) روش هندسی : که به ویژگی های متمایز توجه دارد.

۲) روش فتومتریک : که روشی آماریست و تصویر را با متغیرهایی قسمت بندی می نماید و آنها را با متغیر های ذخیره شده مقایسه می نماید.

سیستم تشخیص چهره ۳ بعدی :

روشی جدید که ادعا می کند دقت در این روش بهبود یافته تشخیص چهره ۳ بعدی است که در آن از یک سنسور ۳ بعدی برای گرفتن اطلاعات استفاده می شود.

یکی از مزایای این سیستم نسبت به روشهای ۲ بعدی حساس نبودن آن به تغییر نور است علاوه بر این سیستم تشخیص چهره ۳ بعدی قادر است تصویر صورت را در طیف وسیعی از زاویه دید مورد شناسایی قرار دهد که دارای دقت بسیار بالایی است.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *