دوربین مدار بسته دید در شب چیست ؟

دوربین مدار بسته دید در شب چیست ؟

دوربین های مداربسته بازه دید بیشتری از چشم انسان دارند و می توانند قسمتی از طیف مادون قرمز را به صورت مرئی دیده و به نمایش در آورند. از این قابلیت برای ساخت دوربین های دید در شب استفاده می شود. دوربین مدار بسته دید در شب با استفاده از LED های مادون قرمز محیط اطراف خود را روشن کرده و امکان دید در تاریکی شب را  به وجود می آورند.

دوربین مدار بسته دید در شب
استفاده از دید در شب مادون قرمز یا دوربین دید در شب شکاری دارای محاسن متعددی است و از این رو بسیار رایج است اما در کنار آن معایب بزرگی هم دارد که معمول اشنایی خوبی با آن وجود ندارد.

محاسن دوربین مدار بسته دید در شب مادون قرمز

سادگی: ساخت دوربین های مدار بسته دید در شب مادون قرمز از تکنولوژی به نسبت پایینی برخوردار است، از همین رو بیشتر تولید کنندگان اقدام به تولید دوربین با این تکنولوژی می کنند.

هزینه پایین: وجود امکان دید در شب مادون قرمز یک قابلیت بسیار کم هزینه و قبر روی دوربین های مداربسته است.از این رو این قابلیت امروزه بر روی بسیاری از انواع دوربین وجود دارد.

امکان دید در تاریکی مطلق: با توجه به اینکه دید در شب این دوربین ها از طریق چراغ تامین می شود شما به هیچ مقداری از نور برای دیدن تصاویر نیاز نخواهید داشت و نور به وسیله LED های دوربین تامین خواهد شد.

معایب دید در شب مادون قرمز

برد کم: شاید شما هم در کاتالوگ دوربین ها بردهای بسیار بالای ذکر شده در کاتالوگ برای مثال 50 متر یا 80 متر را دیده باشید. باید بدانید که عدد آورده شده در کاتالوگ برد مفید دید در شب این دوربین ها نیست. برد مفید دید در شب دوربین های مدار بسته مادون قرمز معمولا به مراتب محدود تر از عدد گفته شده در کاتالوگ است و به سختی به بیش از 10 متر می رسد.

مشکل با مکانیزم متعادل کننده نور: دوربین های معمولا دارای سیستم BLC یا AGC هستند. این قابلیت ها با توجه به نور محیط میزان گین دوربین را تنظیم می کنند. وجود نور بالای سیستم دید در شب که گاهی از طریق یک شی در نزدیک به دوربین انعکاس می یابد باعث بسته شدن ایریس دوربین و دیده نشدن بقیه اشیا در مکانهای کم نور میشود.

کاهش کیفیت در نور نسبتا کم: چراغهای دید در شب دوربین ها در یک نور خاص که البته به صورت خارجی قابل تغییر نیست روشن می شوند. اگر نور محیط کمی بیشتر از مقدار تعیین شده برای دوربین باشد چراغهای دید در شب دوربین روشن نخواهند شد و تصویر در تاریکی با کاهش کیفیت شدید همراه خواهد بود.

راه حل جایگزین

راه حل های متفاوتی برای رفع عیوب دید در شب مادون قرمز وجود دارد. اما یکی از مناسب ترین این راه حل ها استفاده از دوربین های دید در نور پایین است. این دوربین ها برای دید نیاز به مقدار به مراتب پایین تری از نور دارند. از انجایی که حتا در طول شب نیز در بیشتر مناطق حداقلی از نور در محیط وجود دارد این دوربین ها محدودیت برد نخواهند داشت و تا فاصله برد مفید دوربین دید در شب نیز خواهند داشت.برای اینکه دوربین دید در شب مناسبی داشته باشد باید میزان حداقل نور مورد نیاز آن (Min. illustration) حداکثر 0.01 لوکس باشد.

دوربین های مدار بسته دید در شب چگونه كار می كنند ؟
تمامی سیستمهای دوربین مداربسته دید در شب ، تصویر بهبود یافته الكترونیكی تهیه می كنند . یك سیستم مدار بسته دید در شب مانند سایر سیستمهای روزانه ، دارای المان اپتیكی همچون لنز ، منشور و آیینه بوده و در كنار هم با در نظر گرفتن اصول اپتیكی خاص خود طراحی و بكار گرفته شده اند . علاوه بر اینها از عنصری بنام سلول تقویت تصویر در دوربینها ی مداربسته بكارگیری شده است . این عنصر می تواند امكان مشاهده تصویر را در تاریكی حدود چند هزارم لوكس ( شرایط نور ماه و ستاره ) فراهم نماید .

در قلب هر سیستم دید در شب ابزاری بنام لامپ تشدید كننده نور وجود دارد كه به آن (Light Intesifier Tube ) می گویند . این لامپ نور موجود را جمع كرده ( بعضی اوقات نور مرئی و بعضی اوقات نور مادون قرمز ) و نور را به انرژی الكتریكی تبدیل می كند . این الكتریسیته خیلی كم سپس تقویت شده و تصویر یك صحنه را برای ما نشان می دهد . مقابل لامپ ( محلی كه تبدیل نور به الكتریسیته انجام می شود ) فتو كاتد نامیده می شود . قطر فتوكاتد در دوربین دید در شب 25 میلیمتر است.
تمامی سیستمهای دید در شب تك رنگ هستند . به عبارت دیگر رنگهای گوناگون را نشان نمی دهند و تصاویر را به رنگ سبز تیره نشان می دهند . علت انتخاب این رنگ بدلیل این است كه چشم انسان نسبت به این رنگ حساسیت بیشتری دارد .

دوربینهای دید در شب (Night Vision System )
شیوه كار دوربین های مدار بسته دید در شب در نتیجه داشتن محدوده ای از نور ، مانند نور مهتاب و ستاره درحالتPassive و یا نور مادون قرمز در حالت  Active می باشد . این نور كه از فوتونها ساخته شده است در یك لامپ فوتونی جمع شده و از آنجا فوتونها به الكترون تبدیل می شوند . سپس الكترونها به واسطه الكتریسیته و فرایند شیمیایی ، مقدار بسیار بزرگی تقویت می شوند . الكترونها بعد از آن بسوی یك پرده فسفری جهت نمایان شدن تصویر پرتاب شده و ما می توانیم از میان عدسی چشمی دوربین ، تصویر تشكیل شده را كه به رنگ سبز می باشد مشاهده نماییم .

سیستم كار و مکانیزم دوربین مدار بسته دید در شب
طرز كار دوربین های دید در شب به دو صورت فعال (Active ) و غیر فعال (Passive ) می باشد .
 
– حالت فعال (Active )
در این حالت دوربین با استفاده از نور مادون قرمز (Infrared Radiation ) كار می كند . طرز كار بدین صورت است كه اشعه مادون قرمز بوسیله یك لیزر ( نا مرئی ) یا نور افكن ( مرئی ) به طرف موضوع مورد نظر فرستاده می شود و با استفاده از این نور ارسالی تصویر موضوع را می توان در دوربین مداربسته مشاهده نمود.
 
– حالت غیر فعال (passive )
در این حالت كار سیستم دوربین ، تشدید نور حاصله از ستارگان یا ماه می باشد. در واقع در حالت passive دوربین از خود هیچ گونه پرتو نورانی چه مرئی و چه نامرئی ساطع نمی كند . بنابراین در هنگام استفاده در مقابل دشمن ، از نظر دشمن كاملاً محفوظ باقی می ماند و این یك مزیت نسبت به حالت active می باشد.
 
در واقع دوربین های دید در شب با این نوع سیستم كاری با تقویت نوری كه از هدف باز تابیده می شود و رسانیدن آن به اندازه ای كه بوسیله چشم انسان قابل تشخیص باشد ، امكان دید در شب را بوجود می آورند.
 
دید در کنتراست:
کنتراست در لغت به معنای تفاوت است که البته معمولا به عنوان تفاوت در سطح نور معرفی می‌شود. کنتراست در سطح نور ورودی به دوربین یکی از مشکلات کلی دوربین‌های مداربسته است. برای مقابله با این اشکال عموما از مکانیزم WDR استفاده می‌شود. این کانیزم با افزایش نور در مکان‌های کم نور و کاهش آن در مکان‌های پر نور باعث کاهش کنتراست نور دوربین و امکان نظارت بر نقاط تاریک تصویر خواهد شد.
 
دوربین‌های ساده‌تر فاقد قابلیت متعادل کردن نور هستند از این رو اگر منبع نوری به طور مستقیم در تصویر دوربین مدار بسته وجود داشته باشد بقیه تصویر کاملا تیره خواهد شد. این مشکل مخصوصا زمانی که دوربین‌ های مدار بسته  رو به پنجره یا درب ورودی نصب شوند خود را نشان خواهد داد.
 
بهتر است در زمان نصب دوربین مداربسته تا جای ممکن از قرار گرفتن دوربین به سمت منبع نور خودداری شود ولی در صورتی که این کار غیر قابل اجتناب بود بهتر است از دوربین‌های مدار بسته با قابلیت WDR به جای دوربین‌های مداربسته ساده استفاده شود.

دوربین‌های مدار بسته دید در شب ارزان قیمت موجود در بازار معمولا حداقل نور مورد نیاز را به شما اعلام نخواهد کرد اما برای این دوربین‌ها با توجه به کیفیت این المان بین ۱ تا ۳ لوکس خواهد بود. این به آن معناست که محیط نصب دوربین مداربسته باید حداقل بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ لوکس نور داشته باشد تا بتوانید تصویری مناسب داشته باشید. در صورتی که نور محل از این میزان کمترباشد تصویر با نویز همراه خواهد شد. این نویز به صورت دانه‌ها ریز و رنگی در تصویر مشخص می‌شود.

کیفیت دوربین مداربسته را معمولا با المان هایی مانند حداقل نور مورد نیاز دوربین‌ها یا نسبت نویز به تصویر که قبلا در مورد آنها صحبت شده نشان می‌دهند.

جهت مشاوره و خرید محصولات با کارشناسان فروش ما در ارنباط باشید.
                           تلفن:33241866-33261510-013
                          موبایل:09115481331-09116000737

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *